Woda to podstawowe źródła życia i stanowi około 60% masy ciała człowieka. O ile możemy przeżyć dłuższy czas bez jedzenia, tak bez wody wytrzymamy jedynie 3-4 dni. Objawami niedoboru wody są takie objawy, jak zawroty głowy, osłabienie, ogromne pragnienie, ciemny kolor moczu, uszkodzenie nerek a przy końcowym etapie śpiączka i śmierć. Jest ona konieczna dla właściwej pracy organizmu. Jako budulec krwi zajmuje się transportem niezbędnych do życia elementów (m.in. białek, soli, tlenu) do wszystkich narządów, w tym do nerek. W obu nerkach codziennie oczyszczanych jest 1500 litrów krwi i usuwane są z niej toksyczne substancje oraz szkodliwe produkty przemiany materii. To tylko garść informacji o jej zadaniach w naszym ciele, jednak jakie inne, ciekawe zalety ma dla nas picie wody?

1. Picie wody a sposób na brak koncentracji i przemęczenie

Dość oczywistym i najprostszym rozwiązaniem dla zmęczenia i braku skupienia jest napicie się wody. Nawet lekkie odwodnienie może spowodować zwolnienie pracy mózgu, utrudniając życie w pełni sił. Często większość z nas w takich sytuacjach wybiera kawę, co daje krótkotrwałe pobudzenie, raczej nas odwadniając niż nawadniając z powodu moczopędnych właściwości kawy. Miejmy kubek z wodą zawsze przy sobie!

picie wody i kawy

2. Picie wody a dieta i trawienie

Wiele osób myli głód z pragnieniem. Jeśli nie jesteś pewny, którą z potrzeb odczuwasz, napij się najpierw szklanki wody i odczekaj chwilę. Dzięki wodzie łatwiej utrzymać zdrową dietę, bo podnosi uczucie sytości i dzięki czemu nie czujemy nagłych wahań głodu w ciągu dnia. Co więcej, woda z cytryną wypita rano rozkręca metabolizm! Podstawą każdej zdrowej diety jest picie wody – nie ma kalorii i usprawnia trawienie. Przyspieszy redukcję tkanki tłuszczowej i masy ciała, co w efekcie polepszy samopoczucie i ogólne zdrowie.

picie wody z cytryną

3. Lepsza wydajność fizyczna dzięki piciu wody

Niedobór wody objawia się obniżeniem naszej wytrzymałości podczas wysiłku fizycznego. Jest to spowodowane obniżeniem się ciśnienia tętniczego, osłabieniem, zwiększoną temperaturą ciała i w efekcie złym samopoczuciem. Zmniejsza się również kurczliwość mięśni. Te aspekty przekonują nas, że przy każdym wysiłku – wspinaczce górskiej, biegu, ćwiczeniach na siłowni czy sportach grupowych – trzeba pić wodę.

picie wody przy wysiłku

4. Zdrowa, nawilżona i świetlista skóra

Woda to naturalny eliksir młodości. Wypłukuje toksyny, reguluje gospodarkę hormonalną, procesy trawienne a także utrzymuje optymalne nawilżenie skóry. Kiedy organizm pracuje sprawnie, na właściwym poziomie, wówczas my zachowujemy zdrowie i urodę na dłuższy czas. Kiedy pijemy dużo alkoholu albo zbyt mało wody, nasza skóra staje się szara, pojawiają się zmarszczki i cienie pod oczami. Często też pojawiają się problemy skórne, takie jak pryszcze czy trądzik. Zwiększenie picia wody i aż tyle i tylko tyle, żeby pozbyć się tych niedoskonałości!

nawodniona skóra

5. Picie wody oznacza zminimalizowanie ryzyka występowania chorób

Zdrowy tryb życia to nie tylko zdrowe odżywianie, czyli jedzenie dużo warzyw i owoców oraz szczupła sylwetka, ale co ważniejsze zmniejszenie ryzyko wystąpienia chorób, czyli dłuższe życie. Picie wody może właśnie w tym pomóc. Korzyści z nawadniania organizmu to m.in. zapewnienie prawidłowej pracy nerek, czyli właściwa detoksykacja organizmu, regulowanie temperatury ciała, zmniejszenie ryzyka udaru dzięki rozrzedzeniu krwi, minimalizowanie ryzyka zawału, pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i wiele innych.

Zadbaj więc o siebie od środka, pij dużo wody!

zdrowy styl życia
Summary
Dlaczego warto się nawadniać? 5 fascynujących zalet picia wody
Article Name
Dlaczego warto się nawadniać? 5 fascynujących zalet picia wody
Description
Woda jest niezwykle ważną częścią naszego życia. Wiesz jakie są korzyści z picia czystej wody? Poznaj 5 fascynujących zalet picia wody!
Author
Publisher Name
Nowa moda
Publisher Logo
Więcej powiązanych artykułów.
Load More By Nowa Moda
Load More In Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CAPTCHA ImageChange Image

Sprawdź również...

Black Friday 2019 – promocje, zniżki, skąd się wziął w Polsce?

Black Friday to dzień w roku, w którym sklepy oferują największe zniżki, promocje i specja…