Woda to podstawowe źródła życia i stanowi około 60% masy ciała człowieka. O ile możemy przeżyć dłuższy czas bez jedzenia, tak bez wody wytrzymamy jedynie 3-4 dni. Objawami niedoboru wody są takie objawy, jak zawroty głowy, osłabienie, ogromne pragnienie, ciemny kolor moczu, uszkodzenie nerek a przy końcowym etapie śpiączka i śmierć. Jest ona konieczna dla właściwej pracy organizmu. Jako budulec krwi zajmuje się transportem niezbędnych do życia elementów (m.in. białek, soli, tlenu) do wszystkich narządów, w tym do nerek. W obu nerkach codziennie oczyszczanych jest 1500 litrów krwi i usuwane są z niej toksyczne substancje oraz szkodliwe produkty przemiany materii. To tylko garść informacji o jej zadaniach w naszym ciele, jednak jakie inne, ciekawe zalety ma dla nas picie wody?

1. Picie wody a sposób na brak koncentracji i przemęczenie

Dość oczywistym i najprostszym rozwiązaniem dla zmęczenia i braku skupienia jest napicie się wody. Nawet lekkie odwodnienie może spowodować zwolnienie pracy mózgu, utrudniając życie w pełni sił. Często większość z nas w takich sytuacjach wybiera kawę, co daje krótkotrwałe pobudzenie, raczej nas odwadniając niż nawadniając z powodu moczopędnych właściwości kawy. Miejmy kubek z wodą zawsze przy sobie!

picie wody i kawy

2. Picie wody a dieta i trawienie

Wiele osób myli głód z pragnieniem. Jeśli nie jesteś pewny, którą z potrzeb odczuwasz, napij się najpierw szklanki wody i odczekaj chwilę. Dzięki wodzie łatwiej utrzymać zdrową dietę, bo podnosi uczucie sytości i dzięki czemu nie czujemy nagłych wahań głodu w ciągu dnia. Co więcej, woda z cytryną wypita rano rozkręca metabolizm! Podstawą każdej zdrowej diety jest picie wody – nie ma kalorii i usprawnia trawienie. Przyspieszy redukcję tkanki tłuszczowej i masy ciała, co w efekcie polepszy samopoczucie i ogólne zdrowie.

picie wody z cytryną

3. Lepsza wydajność fizyczna dzięki piciu wody

Niedobór wody objawia się obniżeniem naszej wytrzymałości podczas wysiłku fizycznego. Jest to spowodowane obniżeniem się ciśnienia tętniczego, osłabieniem, zwiększoną temperaturą ciała i w efekcie złym samopoczuciem. Zmniejsza się również kurczliwość mięśni. Te aspekty przekonują nas, że przy każdym wysiłku – wspinaczce górskiej, biegu, ćwiczeniach na siłowni czy sportach grupowych – trzeba pić wodę.

picie wody przy wysiłku

4. Zdrowa, nawilżona i świetlista skóra

Woda to naturalny eliksir młodości. Wypłukuje toksyny, reguluje gospodarkę hormonalną, procesy trawienne a także utrzymuje optymalne nawilżenie skóry. Kiedy organizm pracuje sprawnie, na właściwym poziomie, wówczas my zachowujemy zdrowie i urodę na dłuższy czas. Kiedy pijemy dużo alkoholu albo zbyt mało wody, nasza skóra staje się szara, pojawiają się zmarszczki i cienie pod oczami. Często też pojawiają się problemy skórne, takie jak pryszcze czy trądzik. Zwiększenie picia wody i aż tyle i tylko tyle, żeby pozbyć się tych niedoskonałości!

nawodniona skóra

5. Picie wody oznacza zminimalizowanie ryzyka występowania chorób

Zdrowy tryb życia to nie tylko zdrowe odżywianie, czyli jedzenie dużo warzyw i owoców oraz szczupła sylwetka, ale co ważniejsze zmniejszenie ryzyko wystąpienia chorób, czyli dłuższe życie. Picie wody może właśnie w tym pomóc. Korzyści z nawadniania organizmu to m.in. zapewnienie prawidłowej pracy nerek, czyli właściwa detoksykacja organizmu, regulowanie temperatury ciała, zmniejszenie ryzyka udaru dzięki rozrzedzeniu krwi, minimalizowanie ryzyka zawału, pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i wiele innych.

Zadbaj więc o siebie od środka, pij dużo wody!

zdrowy styl życia
Więcej powiązanych artykułów.
Load More By Nowa Moda
Load More In Zdrowie

Jeden komentarz

  1. Smakosz

    4 grudnia 2019 at 10:57

    Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę jak ważne jest nawadnianie organizmu. Zwłaszcza latem trzeba dużo pić i obecnie dobrą wodę można mieć w domu za darmo. Nie trzeba kupować w sklepie. Wystarczy używać odpowiednich filtrów do wody https://www.ustm.pl/produkty/filtry-do-wody/filtry-kuchenne-i-lazienkowe/ i cieszyć się smakiem naszej domowej kranówy 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image

Sprawdź również...

Lata 80’ – stylizacje, moda i inspiracje na wakacje

Jak ubierać się w stylu lat 80'? Sprawdź najmodniejsze stylizacje, które podbijały świat m…