Początek 2020 roku rozpoczął się niezbyt pozytywnie na całym świecie. Najpierw pożary niszczące unikalne zasoby Australii, a teraz początek szerzącej się powoli epidemii wirusa zwanego koronawirus. Jego źródło prawdopodobnie znajduje się w chińskim mieście Wuhan. Co to oznacza dla nas, Europejczyków, jak i reszty świata? Czy istnieje realne zagrożenie niebezpiecznej epidemii? Jakie są objawy koronawirusa, czy istnieje leczenie i jak wygląda śmiertelność?
Koronawirus – czym dokładnie jest?
Koronawirus COVID-19 należy do grupy wirusów powodujących infekcje układu oddechowego, mogących być zarówno zwykłym przeziębieniem, jak i zapalenie płuc oraz inne groźne choroby takie, jak SARS (Ciężki Ostry Zespół Oddechowy) czy MERS (Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej). Koronawirusy to ogólne określenie na wirusy z rodziny Coronavirinae składającej się z czterech rodzajów: alfa, beta, gamma i delta. Ich nazwa pochodzi od otoczki podobnej do korony, którą można dostrzec przy pomocy mikroskopu wokół wirionów. Wirusy te przenoszą się zazwyczaj przez ssaki czy ptaki i mają dużą skłonność do mutacji.
Koronawirus – jak to się zaczęło?
Za genezę epidemii koronawirusa uważa się końcówkę 2019 roku i targ w mieście Wuhan w Chinach, gdzie obok jedzenia sprzedawano dzikie zwierzęta. Coronavirus przeniósł się zatem prawdopodobnie w wyniku spożycia nieświeżych owoców morza lub zupy z nietoperza. Chińskie organizacje rządowe informowały również, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka.
Jakie są objawy koronawirusa?
Przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem można spodziewać się objawów takich, jak kaszel, gorączka powyżej 38°C , bóle mięśni, duszności czy zmęczenie. Mogą też wystąpić: katar, dreszcze czy problemy z oddychaniem. Ciężki przebieg notuje się u 15-20% chorych, a śmierć stwierdza się u ok. 3% pacjentów. Okres wylęgania choroby może trwać do 14 dni (zazwyczaj 5-6 dni), wobec tego podróżujący z terenów wysokiego ryzyka powinni obserwować swój stan zdrowia. Po powrocie, przy podejrzeniu u siebie symptomów należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala, gdzie zostaniemy dalej diagnozowani.
Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem?
- ograniczyć kontakty z innymi osobami
- stosować zabezpieczenie dróg oddechowych poprzez maseczkę
- zakryć usta i nos łokciem lub chusteczką podczas kaszlu, kichania
- myć często ręce, zwłaszcza po powrocie z miejsc publicznych
- ograniczać przemieszczanie się komunikacją miejską
- obowiązkowo informować lekarza, jeśli przebywaliśmy niedawno w krajach zwiększonego ryzyka lub ewentualnych możliwościach narażenia na kontakt z chorymi
- powstrzymać się od podróży zagranicznych ze względu na ewentualne narażenie na lotniskach czy w innych krajach
- zaszczepić się przeciw grypie
Stan na dzień 14 lutego 2020
Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019r. do 14 lutego 2020r. odnotowano 64 544 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV w tym 1383 zgonów.
Kraje wysokiego ryzyka – gdzie były przypadki wystąpienia koronawirusa?
Wirus w Polsce – czy koronawirus z Wuhan jest już w Polsce?
W Polsce, pomimo kilku zgłoszeń z podejrzeniami zakażenia wirusem z Chin, nie stwierdzono potwierdzonych przypadków coronavirusa. Każdy przypadek jest natychmiast sprawdzany, a pacjent jest izolowany od otoczenia i traktowany jak potencjalnie zakażony.
Update: na początku marca zgłoszono pierwszy przypadek koronawirusa w Zielonej Górze – mężczyzna wracający z Niemiec zgłosił się z objawami do szpitala. Na dzień 16.03.2020 mamy w Polsce 150 przypadków. Osoby z objawami koniecznie powinny zostać w domach przez 14 dni, a my wszyscy zostańmy w domach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa!
Jaka jest obecna sytuacja epidemiologiczna?
Wszystkie przypadki zakażeń są powiązane z osobami, które wróciły z Chin z okolic Wuhan lub miały kontakt z takimi osobami. Cały ten obszar poddany jest kwarantannie (35 mln mieszkańców) , gdzie sam Wuhan obejmuje 11 mln osób.
We Włoszech stwierdzono już ponad 200 przypadków, co skłoniło władze w Wenecji do odwołania karnawału i mszy, nawet w Środę popielcową.
Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie o podróżach do dziewięciu krajów: Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru, Tajwanu. LOT zawiesił loty do Chin do odwołania.
Koronawirus – leczenie
Nie została wynaleziona dotychczas szczepionka na coronavirusa, rozpoczęto eksperymenty mające na celu znalezienie sposobów na skuteczne leczenie. W Chinach rozpoczęto próby z użyciem leków antyretrowirusowych i wdychaniem interferonu alfa. Nie ma jednak powodów do paniki, gdyż liczba osób, które wyzdrowiały jest wielokrotnie większa od zgonów więc stosujmy jedynie zasady zwiększonej ostrożności.
Koronawirus z Chin – czy grozi nam epidemia? | |
Summary Koronawirus - objawy, ryzyko, leczenie. | % |
---|---|
User Rating | ( głosy)