Black Friday to dzień w roku, w którym sklepy oferują największe zniżki, promocje i specjalne okazje. Klienci już wcześniej obserwują ofertę i wybierają rzeczy, na które warto poczekać. Każdy z nas z pewnością słyszał określenie Black Friday, czyli „Czarny Piątek”, jednak jak ono powstało? Jakie sklepy oferują najlepsze zniżki w 2019?

Black Friday – gdzie ma swój początek?

Black Friday stało się ogólnoświatowym świętem zakupowym. Jego geneza miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, kiedy to właściciele sklepów chcieli wdrożyć plan, aby wydłużyć sezon zakupowy. Nie było to jednak łatwe do wykonania, gdyż ważną datą ograniczającą ich było Święto Dziękczynienia. To ważne dla Amerykanów wydarzenie, mające status niemalże polskiej Wigilii, podczas którego świętują wspólnie z rodziną przy pełnym potraw stole i wyrażają swoją wdzięczność za wszystkie dobra. Zapoczątkowało to przybycie pielgrzym na nowy ląd i pierwsze zbiory plonów oraz dożynki ok. 1621 roku. Oficjalnie zatwierdził je jako święto narodowe w 1863 roku Abraham Lincoln. Za jego władzy stały się popularne tego dnia pieczony indyk, sos żurawinowy czy ciasto z dyni. Święto Dziękczynienia przypada w czwarty, czyli zazwyczaj ostatni czwartek listopada, więc postanowiono, że następny dzień po świętowaniu będzie początkiem wyprzedaży przedświątecznych, czyli Black Friday.

swieto dziekczynienia

Dlaczego Black Friday jest „Czarnym” Piątkiem?

Pierwszy raz określenie „Black Friday” było użyte w dzienniku amerykańskim w 1951 roku w nieco innym kontekście – jako dzień, w którym pracownicy biorą zwolnienie w pracy, aby wydłużyć sobie weekend. Następnie był używany przez policję, aby określić dzień wyjątkowo zatłoczony pod względem ruchu na drogach. Z czasem jednak nabrał ówczesnego znaczenia rozpoczęcia wyprzedaży i powoli rozprzestrzeniał się na całym świecie. Nazwa Black Friday może mieć też związek z najwyższymi przychodami w roku dla sklepów, a udany utarg wpisuje się w księgach czarnym tuszem. Może to być również związane z ogromnym tłumem, który w gorączce zakupowej rusza do sklepów, niecierpliwie czekając już przed otwarciem. Klientów jest tak dużo, że tworzą niemalże „czarną plamę”. Nikt jednoznacznie nie określił znaczenia Black Friday.

Black Friday

Black Friday – wyjątkowa okazja czy niebezpieczny szał?

Atrakcyjne zniżki, mnóstwo rabatów, zniżek, wyprzedaży czy gratisów dla łowców okazji i szukających oszczędności to istna gratka. Korki, tłumy, przepychanie, ustawianie się w nocy przed otwarciem czy wynoszenie kilkunastu kartonów telewizorów to jednak niezbyt przyjemne okoliczności. Ludzie stają się agresywni niczym zwierzęta, o czym możemy się przekonać w licznych filmikach w Internecie. Dochodzi do strzelanin o wolne miejsca, tratowani są pracownicy a ludzie w biegnącym tłumie deptani. Produkty bywają wyrywane z cudzych rąk. Wszyscy chcą znaleźć jak najlepsze okazje, wychodząc poza granice rozsądku i dobrego wychowania. Black Friday jest dyskusyjnym pomysłem, który ma swoich zwolenników i przeciwników. Tak długo, jak odbywa się to z rozwagą i kulturą, nie powinno być szkodliwe, choć z pewnością jest to pomysł pogłębiający konsumpcjonizm.

Co oferują sklepy na Black Friday w Polsce?

Czarny Piątek pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno, jednak szybko zyskał na popularności i stał się powszechnie wyczekiwanym dniem. W tym roku Black Friday przypada na piątek 24 listopada. Choć zniżki i wyprzedaże w Polsce na Black Friday nie są niestety tak wysokie, jak w USA (tam nawet do -90%), to równie chętnie korzystamy z możliwości tańszych zakupów. Najczęściej wybieraną na zniżkach w Czarny Piątek kategorią jest sprzęt RTV i AGD. Panie w większości szukają rabatów w branży modowej – odzieży i obuwia. Z roku na rok coraz więcej sklepów przyłącza się do akcji, oferując różne kody rabatowe i okazje.

Black Friday stał się gdzieniegdzie Black Week, czyli Czarnym Tygodniem, kiedy to już cały tydzień możemy liczyć na zniżki. Warto jednak wcześniej obserwować wymarzone produkty, aby nie paść ofiarą oszukańczych praktyk niektórych sklepów: produktów z dawnych sezonów, rzeczy uszkodzonych bez wcześniejszej informacji lub zawyżonych wcześniej cen. Warto wybrać droższe, lepszej jakości produkty, które dłużej nam posłużą a nie kupilibyśmy ich bez zniżek. Jak wynika z prognoz, średnio klient zamierza wydać 382 złotych, a ogółem wydatki mogą wynieść ponad 2,3 mld złotych.

Black Friday to okazja, aby każdy znalazł coś dla siebie w niższej cenie. Wszystkie branże starają się zaoferować klientom wyjątkowe zniżki i rabaty. Tańsze produkty podczas Czarnego Piątku proponują między innymi:

  • sklepy z biżuterią (Apart, YES, W.Kruk)
  • drogerie i sklepy z kosmetykami (Rossmann, Hebe,Sephora)
  • sklepy odzieżowe i obuwnicze (House, H&M, CCC)
  • sklepy RTV, AGD, telefony, komputery (Media Markt, RTV Euro AGD)
  • księgarnie – książki, filmy, gry (Empik, Świat Książki)
  • hipermarkety, dyskonty (Carrefour, Biedronka)
  • sklepy internetowe (Cocolita, Wittchen, eobuwie)
  • wiele innych (Groupon, siłownie, apteki, wyposażenie domu…)

Każdy sklep ustala swoje zniżki i zasady, a wyprzedaże mogą potrwać nawet cały weekend. Co więcej, w poniedziałek 2 grudnia można trafić na kolejną atrakcyjną okazję – Cyber Monday, kiedy to rabaty dotyczą głównie sklepów internetowych i możemy w wielu z nich znaleźć darmową dostawę. Dobrą praktyką jest wówczas porównywanie cen i szukanie najlepszych ofert Cyber Monday. Sprawdzą się tu najlepiej takie portale, jak ceneo.pl czy picodi.com.pl.

Wyposażmy się w cierpliwość, rozsądek i grube portfele – Black Friday już 29 listopada!

Więcej powiązanych artykułów.
Load More By Nowa Moda
Load More In Zniżki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image

Sprawdź również...

Modowa inspiracja – Iga Świątek

Iga Świątek swoją popularność wykorzystuje bardzo skutecznie, stając się jedną z najistotn…