strona główna Moda Jak dobrać żakiet do sukienki, do spodni?

Jak dobrać żakiet do sukienki, do spodni?

7 min. czytania
0
0
58

Żakiet damski to jeden z bardziej eleganckich elementów garderoby, który sprawdza się na wiele okazji. Jak dobrać go do sukienki i spodni? Na co powinno się przy tym zwracać uwagę? W artykule postaramy się wyjaśnić tę kwestię i udzielić kilka praktycznych porad.

Czym jest żakiet?

Żakiet to inaczej wierzchnia część stroju, która często nazywana jest także marynarką damską. Nazwy te są często używane zamiennie, warto jednak znać różnicę. Przede wszystkim żakiety to ubrania typowo kobiece i zazwyczaj są one lepiej dopasowane do tego typu sylwetki. Poza tym charakteryzują się też krótszym krojem, a także dużą różnorodnością w zapinaniu. Może posiada guziki, haftki, zamek błyskawiczny lub być wiązany za pomocą tasiemki. Dodatkowo mogą posiadać albo klasyczne klapy jak w marynarce, albo nie mieć w ogóle kołnierza.

Jak dobrać żakiet do sukienki?

Z powodzeniem żakiet można założyć między innymi do sukienki i to na wiele różnych okazji, zarówno tych mniej, jak i tych bardziej oficjalnych. To doskonały duet, który po prostu świetnie ze sobą współgra. Sukienki z żakietem można dobrać z poradami mag.net.pl, dzięki czemu dowiemy się, czy żakiet warto kupować w zestawie, czy może osobno. Tutaj skupimy się na kwestiach technicznych, czyli tym, jak dopasować te dwa stroje i na co powinno się zwrócić uwagę.

Kolorystyka żakietu

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na kolorystykę i dobrać żakiet tak, by pasował on swoją barwą do sukienki. Dobrze jeśli zdecydujemy się na ten sam kolor, ale inne odcienie (o ton lub dwa ciemniejsze) lub taką barwę, która będzie współgrać.

Styl sukienki a żakiet

Chodzi tutaj przede wszystkim o fason czy wzory. Jeżeli wybieramy sukienki eleganckie i proste, lepiej zdecydować się na pasujący do tego żakiet o sztywnym, neutralnym kroju i kolorze. Gdy wybieramy sukienkę casualową i taką we wzory, możemy też postawić na luźniejszy styl żakietu z dodatkiem ciekawych printów i wzorów kwiatowych.

Długość sukienki a żakiet

Zasada jest prosta — żakiet nigdy nie powinien być dłuższy od sukienki. Jeżeli więc ubierzemy mini, lepiej jak żakiet będzie jeszcze krótszy. W odwrotnym przypadku można zdecydować się na modele dłuższe, nawet takie sięgające bioder.

Jak dobrać żakiet do spodni?

Jeżeli chodzi o dobór spodni, sprawa wygląda tutaj analogicznie do sukienek. Tu także należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak kolorystyka, styl, krój czy długość. Dobrze, więc jeżeli żakiet pasuje do spodni pod względem barwy. Gdy mamy na sobie spodnie o charakterze garniturowym, żakiet także powinien być w tym samym oficjalnym stylu. W przypadku spodni jeansowych można wybrać luźniejszy krój żakietu i przy tej okazji zdecydować się na odważniejsze kolory czy wzory. Dobrze jeśli jego długość będzie sięgała do pasa albo do bioder. Z kolei żakiety oversize doskonale pasują one do spodni mocno przylegających do ciała.

Jak dobrać żakiet do sylwetki?

W przypadku żakietów warto też zwrócić uwagę na naszą sylwetkę. Inny krój będzie pasował do figury gruszki, a inny do klepsydry, jabłka czy prostokąta. Mówiąc krótko — krój żakietu może mieć ogromny wpływ na to, jak zaprezentuje się nasza sylwetka i może pomóc w odpowiednim zbalansowaniu wyglądu. Figura klepsydry wymaga dobrego podkreślenia talii, z kolei dla figury jabłka lepszy będzie wybór żakietów prostych i nieco luźniejszych. W przypadku prostokąta żakiet z paskiem pomoże podkreślić kształty, a przy gruszce dobrze sprawdzi się taki, który ma dodatkowe zdobienia w okolicach ramion.

Jak widać, odpowiednie dobranie żakietu do sukienki czy spodni może mieć duże znaczenie dla naszego wyglądu. Ważny jest zarówno krój, jak i jego kolor, dlatego warto zwrócić na to większą uwagę!

Więcej powiązanych artykułów.
Load More By Nowa Moda
Load More In Moda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image

Sprawdź również...

Modowa inspiracja – Iga Świątek

Iga Świątek swoją popularność wykorzystuje bardzo skutecznie, stając się jedną z najistotn…