strona główna Moda Jak wybrać dobry kask narciarski dla kobiety?

Jak wybrać dobry kask narciarski dla kobiety?

5 min. czytania
0
0
53
kask narciarski

Kask narciarski obok nart stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego narciarza. Nie ma tutaj znaczenia, czy jesteś początkującą amatorką, czy zaawansowaną narciarką czy osobą zawodowo uprawiającą narciarstwo. Kask potrzebny ci jest zawsze. Jak jednak wybrać ten najlepszy?

Podstawa bezpieczeństwa

Kask narciarski damski nie jest co prawda obowiązkowy, ponieważ prawo w Polsce wymaga jego noszenia jedynie do 16. Roku życia, natomiast każdy doświadczony narciarz i narciarka powiedzą ci, że bez kasku na stok nie należy po prostu wchodzić. To podstawowa zabezpieczenie głowy, ochrona przed upadkiem, a przy okazji także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo. Aby kask mógł jednak w pełni spełnić swoje zadanie, musi być odpowiednio dopasowany do twojej głowy, a także sparowany z goglami, których używasz.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze kasku?

Kask narciarski damski to bardzo szeroka kategoria, w ramach której znaleźć możesz różnorodne modele. To niestety często rodzi problemy przy wyborze właściwego modelu. Przede wszystkim warto zacząć od wyboru kasku pod kątem rozmiaru i kształtu głowy. Kask musi być do niej maksymalnie dobrze dopasowany. Podstawą doboru jest obwód głowy, natomiast mierzyć go należy mniej więcej centymetr nad brwiami. Dzięki temu zyskujesz gwarancję, że wybrany kask o danym obwodzie będzie właściwie przylegał do twojej głowy.

Nie może być on bowiem ani zbyt luźny, ale nie powinien także cię w żadnym miejscu uciskać. Kask od razu warto przymierzyć, musi on przylegać do ciała tuż nad karkiem. Nie powinien ci w żaden sposób ograniczać ruchu głową, zahaczać o kołnierz kurtki czy zjeżdżać na oczy. Ma być stabilny, ale jednocześnie współpracować z twoimi ruchami. 

Normy – upewnij się, czy kask je spełnia

Ważnym elementem oceny kasku jest jego certyfikacja. W przypadku wiodących marek narciarskich z reguły nie musisz się o to martwić, ale zawsze warto sprawić, czy kask spełnia międzynarodowe normy. Powinnaś na wewnętrznej stronie kasku znaleźć przynajmniej jedną z dwóch poniższych informacji:

  • CE EN 1077:2007 to informacja o spełnieniu normy europejskiej,
  • ASTM F-2040 to informacje o dostosowaniu do norm amerykańskich.

Jaką konstrukcję kasku wybrać?

Do wyboru masz trzy rozwiązania 

  • IN MOULD –pokryty na zewnątrz twardą powłoką z in mould różnej twardości; model bardzo lekki, natomiast o ograniczonej wentylacji.
  • HARDSHELL – złożony z nieco mniej ściśle połączonych ze sobą warstw: in mould oraz pokrywającej ją  grubej skorupy; cięższy, natomiast bardziej trwały i odporny na uderzenia.
  • połączenie rozwiązania in mould i hardshell.

Wybór w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Warto zwrócić dodatkowo uwagę na poprawiającą bezpieczeństwo wkładkę odizolowaną od skorupy oraz piankę poprawiającą dopasowanie kasku do głowy.

Więcej powiązanych artykułów.
Load More By Nowa Moda
Load More In Moda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image

Sprawdź również...

Buty na jeżowce: co warto wybrać?

A może warto zdecydować się na dobrej jakości buty na jeżowce? W jakim sklepie online możn…