Zmiana czasu na zimowy to wydarzenie dosyć lubiane, gdyż dzięki niemu możemy spać godzinę dłużej. Jednak jest to tylko pozorna korzyść, bo ta godzina zabierana jest nam latem, a skutki tych manipulacji wskazówkami zegarów są odczuwalne dla naszych organizmów i codziennego funkcjonowania.
Idea zmiany ma korzenie w XVIII wieku i była pomysłem Benjamina Franklina. Pierwsze przestawienie wskazówek nastąpiło w Niemczech 1 maja 1916 roku. W Polsce weszła do praktyki w 1977 roku. Pomysł miał przynieść głównie korzyści ekonomiczne. Celem było oszczędzenie energii elektrycznej głównie w czasach wojennych tak, żeby jak najwydajniej można było korzystać ze światła dziennego. W obecnych czasach ery technologicznej żyjemy zupełnie inaczej, niemal stale korzystając z prądu. Zmiana czasu na zimowy nie daje nam już korzyści, niepotrzebnie wprowadzając zamieszanie w funkcjonowaniu kolei, banków czy innych instytucji. Oprócz tego, cierpimy i my. Jak zmiana czasu na zimowy wpływa na organizm?
1. Depresja a zmiana czasu na zimowy
Często krótsze dni i dłuższe wieczory wprowadzają nas w nostalgiczny, ponury nastrój. Mniej energii, deszczowa aura i zimne noce nie sprzyjają aktywnościom, a co za tym idzie, obniża się nasz nastrój. Zmiana czasu powoduje ingerencje do naturalnego rytmu człowieka i cyklu snu, co może mieć odniesienie w zaburzeniach snu, a połączenie powyższych czynników to już prosta droga do depresji. Można zminimalizować jednak jej ryzyko, stosując zdrową dietę.
2. Zmiana czasu na zimowy ma skutki dla organizmu
Zmiana czasu na zimowy wywołuje u nas odczucie mogące przypominać jet lag, czyli objawy występujące po locie samolotem ze zmianą strefy czasowej. Symptomy, które mogą się na to składać, to m.in. bóle głowy, zmiany lub brak apetytu, problemy żołądkowe, ospałość, brak energii i wiele innych. Poza tym, kiedy już o szesnastej robi się ciemno i będąc w pracy nie udaje nam się nawet złapać światła dziennego, uniemożliwiamy sobie dostarczenie dawki promieni słonecznych, czyli porcji witaminy D.
Mogą wystąpić zaburzenia nastroju, nerwowość i zaburzenia orientacji. Długie, ciemne i zimne wieczory rekompensujemy dobrym jedzeniem i odpoczynkiem na kanapie. Zawsze trudne jest dla nas wejście w tak ponury sezon, a zmiana czasu na zimowy, wprowadzając takie manipulacje czasowe, bez wątpienia dodatkowo utrudnia oswojenie się z nową aurą. Zmiany w wydzielaniu kortyzolu to również zmiany metaboliczne, co wiąże się z pracą całego organizmu – immunologii, alergii czy reakcji zapalnych. Jeśli działanie „hormonu stresu”, jak również melatoniny, zostaje naruszone, możemy mieć spadki energii i słabszą odporność.
3. Skutki zmiany czasu dla instytucji
Okazuje się, że cofnięcie zegara jedynie o godzinę przysparza problemu w wielu instytucjach. Banki po każdej takiej zmianie muszą wprowadzać modyfikacje do swoich systemów, co oczywiście pociąga za sobą koszty. Niekiedy potrzebne są na to dodatkowe przerwy w bankowości, które jak zawsze są kłopotliwe dla klientów. Co więcej, godzin w rozkładach jazdy muszą również pilnować kolej oraz inne gałęzie transportu publicznego. Kwestię sporną zmiana czasu na zimowy stanowi także dla pracowników i pracodawców. Zmiana nocna w pracy tego wieczora trwa wówczas godzinę krócej, co powoduje problemy w zakresie wynagrodzenia. Ponadto zauważono również wzrost liczby wypadków drogowych po przestawieniu wskazówek zegara.
Zmiana czasu na zimowy – kiedy zmieniamy czas?
Mimo obecnej przewagi niekorzystnych aspektów nad zaletami zmiany czasu, jest ona ustalona przez dyrektywę unijną. Parlament Europejski zobowiązał się do ponownego jej przeanalizowania, jednak, póki co, zmiana nastąpi. Zmiana czasu na zimowy będzie miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę (z 3 na 2) 26-27 października 2019 roku.