Olej kokosowy staje się coraz bardziej popularnym olejem spożywczym.
Wiele osób ceni go za korzyści zdrowotne, w tym właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające, wpływ na poprawę zdrowia skóry i jamy ustnej oraz możliwość utraty wagi.
Czy rzeczywiście ma tak korzystny wpływ na nasze zdrowie? Skąd pochodzi i dlaczego i jak możemy go wykorzystać dla zdrowia i urody? Sprawdźmy!
Spis treści:
- Z czego się składa i jakie ma właściwości olej kokosowy?
- Olej kokosowy rafinowany vs. nierafinowany
- Olej kokosowy na twarz – czy sprawdzi się jako kosmetyk?
- Olej kokosowy na włosy – jak wpłynie na naszą fryzurę?
- Olej kokosowy a zdrowie
- Podsumowanie
Z czego się składa i jakie ma właściwości olej kokosowy?
Olej kokosowy to olej tropikalny pozyskiwany z miąższu orzechów kokosowych. Na sklepowych półkach możemy zobaczyć zarówno olej z pierwszego tłoczenia, jak i rafinowany olej kokosowy. Czym one się różnią?
Olej kokosowy rafinowany vs. nierafinowany
Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest mniej przetworzony niż wersja rafinowana, dzięki czemu zachowuje słodki, kokosowy, tropikalny smak. Rafinowany olej kokosowy podlega dalszemu przetwarzaniu, co prowadzi do bardziej neutralnego zapachu i smaku, dlatego często jest wybierany jako olej do smażenia przez osoby nieprzepadające za zapachem kokosa.
Olej kokosowy na twarz – czy sprawdzi się jako kosmetyk?
Dlaczego olej kokosowy jest takim hitem kosmetycznym? Otóż zawiera on unikalną kombinację naturalnych tłuszczów, dzięki czemu jest przydatny w leczeniu problemów skórnych. Te kwasy tłuszczowe obejmują kwas linolowy (który może być korzystny dla skóry skłonnej do trądziku) i do 50% kwasu laurynowego (który ma działanie nawilżające i przeciwbakteryjne). Marzysz o świetlistej i nawilżonej skórze? Nie może zabraknąć tego oleju w Twoim niezbędniku jesieniary!
Olej kokosowy na włosy – jak wpłynie na naszą fryzurę?
W ostatnim czasie bardzo popularny stał się „włosing”, czyli naturalne dbanie o włosy. Do różnych jego elementów zalicza się m.in. olejowanie włosów. Jakie korzyści zapewni nam olej kokosowy na włosach?
- Głębokie odżywienie – odżywki do włosów często zawierają olej kokosowy, ponieważ łatwo wnika w kosmyki i może nawet zapobiegać utracie białka. Nałóż odpowiednią dla grubości swoich włosów ilość oleju, przytrzymaj min. 30 minut, a następnie zemulguj go odżywką i umyj włosy szamponem.
- Ujarzmij puszące się włosy – jeśli zmagasz się z ujarzmieniem niesfornej czupryny, olej kokosowy na włosy z pewnością może pomóc. Wetrzyj niewielką ilość oleju kokosowego między opuszki palców i przejedź ręką przez szczególnie kędzierzawe pasma, aby włosy wyglądały na gładkie. Jako alternatywę dla olejku możesz również użyć serum zwalczającego puszenie włosów, które zawiera olej kokosowy.
- Dodaj fryzurze blasku – rozprowadź niewielką ilość organicznego oleju kokosowego na końcach włosów, aby dodać trochę blasku, jeśli masz suche i zniszczone włosy. Pamiętaj, że wystarczy odrobina – zbyt duża ilość sprawi, że twoje włosy mogą wydawać się tłuste.
Olej kokosowy a zdrowie
- Naukowcy przyjrzeli się wpływowi oleju kokosowego na poziom cholesterolu we krwi. Wydaje się, że olej kokosowy podnosi poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) – „złego” cholesterolu – ale nie tak bardzo, jak żywność zawierająca długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, takie jak mięso czy pełnotłuste produkty mleczne. Niektóre badania pokazują, że olej kokosowy może zwiększać poziom lipoprotein o dużej gęstości (HDL). Ponadto w badaniach klinicznych wykazano, że zwalcza wiele chorób sercowo-naczyniowych, ogranicza zawały serca i udary oraz pomaga w zarządzaniu cholesterolem.
- Wyniki badań na zwierzętach z 2009 roku sugerują, że trójglicerydy średniołańcuchowe obecne w oleju kokosowym mogą pomóc w zachowaniu wrażliwości na insulinę.
- W badaniu in vitro olej kokosowy okazał się być aktywny przeciwko Candida albicans, co sugeruje, że może być lekiem na candida. Może to wynikać z funkcji barierowych ekstraktu oraz właściwości przeciwzapalnych.
- Wykazano, że olej kokosowy minimalizuje przyrost masy ciała u osób z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym. Jest to bardzo pomocne w zapobieganiu rozwojowi cukrzycy typu 2.
- Olej kokosowy jest również środkiem przeciwdrobnoustrojowym, który może zwalczać infekcje wywołane przez mikroorganizmy. Kwas laurynowy jest metabolizowany do związku znanego jako monolauryna. Wiadomo, że oba te związki zabijają mikroorganizmy, które mogą zaszkodzić i powodować infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze.
Podsumowanie – czy warto stosować olej kokosowy?
Olej kokosowy ma wiele pojawiających się korzyści dla zdrowia, zarówno gdy dodajesz go do swojej diety, jak i używasz do celów kosmetycznych.
Pamiętaj jednak, aby spożywać go z umiarem. Niektóre właściwości i sposoby jego użycia nadal są w fazie badań, zatem warto podchodzić do rezultatów z dystansem.