strona główna Uroda Serum z retinolem vs. krem z retinolem – czym się różnią i jak działają?

Serum z retinolem vs. krem z retinolem – czym się różnią i jak działają?

6 min. czytania
0
0
52

Myślisz o wprowadzeniu do swojej pielęgnacji kosmetyków z retinolem? To bardzo dobry pomysł, nie ma bardziej skutecznej substancji, przy pomocy której możesz zatroszczyć się o swoją skórę. Jakie zalety ma stosowanie serum, a jakie kremu? Omawiamy dwa podstawowe typy kosmetyków po to, byś mogła wybrać najlepszy.

Czym się różni krem od serum?

Retinol jest substancją, którą bez przeszkód można umieścić zarówno w kremie, jak i serum. To, który z tych produktów wybierzesz, powinno być uzależnione od Twoich indywidualnych przyzwyczajeń związanych z pielęgnacją twarzy, ponieważ oba te kosmetyki stosuje się w zupełnie inny sposób.

Kremy zazwyczaj mają bardziej treściwą konsystencję. Najczęściej są przeznaczone do samodzielnego stosowania na świeżo oczyszczoną i przetartą tonikiem lub hydrolatem skórę, jako ostatni etap pielęgnacji. To kosmetyki wielozadaniowe, pełniące zarówno funkcję odżywczą, jak i ochronną oraz nawilżającą.

Z kolei serum charakteryzuje lekka konsystencja i niemal całkowita wchłanialność. Z tego też powodu są to produkty o ukierunkowanym działaniu, stosowane jako element większej i bardziej rozbudowanej rutyny. Serum nakłada się pod krem lub… pod inne serum! Wszystko zależy od składników aktywnych użytych w danym kosmetyku. Nie tylko w przypadku serum z retinolem stosowanie go solo odpada – ponieważ funkcją tego produktu jest ściśle określone działanie: np. ujędrniające, rozjaśniające, redukujące niedoskonałości – nie zapewni on naszej skórze ochrony i nawilżenia. Dlatego na serum zawsze nakładamy jeszcze krem.

Dla kogo krem z retinolem?

Wybierz krem z retinolem, jeżeli lubisz kosmetyczny minimalizm. Po zastosowaniu kremu nie musisz już nakładać żadnych innych kosmetyków – ze względu na jego wielofunkcyjność. Ta zaleta może być dla niektórych też wadą – najczęściej kremy wykazują o wiele bardziej delikatne działanie. Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z bardziej zaawansowaną pielęgnacją, krem będzie dobrym pomysłem na start.

Zwracaj jednak uwagę na skład! Nie wszystkie kosmetyki reklamowane jako „krem z retinolem” faktycznie będą miały go w składzie. Bardzo często, chcąc zachować łagodne działanie preparatu, jest on zastępowany roślinnymi odpowiednikami. Nie są to substancje złe i nieskuteczne, ale też za ich pomocą nie zbudujesz odpowiedniej tolerancji na retinol, wymaganej do używania większych stężeń tej substancji.

Kto powinien sięgnąć po serum z retinolem?

Serum to kosmetyk skoncentrowany i – jak już wcześniej pisaliśmy – o ściśle ukierunkowanym działaniu. Po co stosuje się serum z retinolem? Głównie w celach przeciwzmarszczkowych, ale oprócz tego to substancja działająca na owal twarzy, a także strukturę i koloryt skóry. Sięgając po retinol, wybieraj na początek jak najniższe stężenia, tak by stopniowo budować na niego tolerancję. Na początku stan cery może się lekko pogorszyć, jednak jest to naturalna reakcja. Z czasem skóra przyzwyczai się do nowego stylu pielęgnacji i pokaże całe swoje piękno.

Jak łagodzić skutki uboczne stosowania retinolu? Zarówno w przypadku serum, jak i kremu – warto włączyć do swojej pielęgnacji produkty z ceramidami, które sprzyjają regeneracji bariery hydro lipidowej skóry. W trakcie tej kuracji bezwzględnie konieczne jest także używanie kremu z filtrem SPF 50. Retinol stosujemy wyłącznie na noc, gdyż w połączeniu z promieniami słonecznymi, może powodować powstawanie przebarwień.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://basiclab.shop/pl/c/RETINOL/63

Więcej powiązanych artykułów.
Load More By Nowa Moda
Load More In Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image

Sprawdź również...

Modowa inspiracja – Iga Świątek

Iga Świątek swoją popularność wykorzystuje bardzo skutecznie, stając się jedną z najistotn…