strona główna Uroda Niechirurgiczne usuwanie znamion

Niechirurgiczne usuwanie znamion

5 min. czytania
0
0
64
Niechirurgiczne usuwanie znamion

Usunięcie niechcianego znamienia to sprawa bardzo prosta. Czy to wystające pieprzyki, brodawki, małe włókniaki – wszystkich możesz się pozbyć, kiedy tylko chcesz. Istnieje wiele metod niechirurgicznego usuwania znamion – zobacz, która z nich będzie w twoim przypadku najodpowiedniejsza. Wystarczy tylko kilkanaście minut w gabinecie u dermatologa i problem będziesz mieć z głowy.

Po co niechirurgicznie usuwać znamiona?

O ile znamiona mają charakter łagodny, to czy je usuniemy jest oczywiście sprawą indywidualną. Dla niektórych osób takie zmiany na skórze mogą nie stanowić problemu, dla innych będą dość dużym utrapieniem. Na początku należy udać się do lekarza w celu zbadania dermatoskopem, czy dana zmiana skórna stanowi zagrożenie dla zdrowia – niektóre ze znamion mogą dać początek zachorowaniu na raka skóry. Kiedy lekarz stwierdzi, iż nie istnieją przeszkody do pozbycia się zmiany, możesz zdecydować się na niechirurgiczne usunięcie znamienia – metod jest naprawdę wiele. W zależności od tego, jakiego rodzaju jest to znamię (barwnikowe, kaszak, włókniak), lekarz dobierze odpowiednią metodę. Efekty estetyczne, jakie można osiągnąć, będą bardzo dobre.

Niechirurgiczne metody usuwania znamion – co wybrać?

Metody pozwalające pozbyć się znamion ze skóry są bezpieczne i małoinwazyjne, należy jedynie pamiętać, aby na badanie i zabieg zgłosić się do dermatologa. Tylko on jest w stanie ocenić charakter danej zmiany skórnej. Jeśli znamię nie ma charakteru nowotworowego, możesz wykonać krioterapię. Jest to zabieg, który wykorzystuje działanie zimna do kriodestrukcji danej zmiany skórnej. Trwa kilka minut i jest bardzo skuteczny. Drugą możliwą metodą niechirurgiczną będzie łyżeczkowanie. Poleca na mechanicznym usunięciu danej zmiany. Niestety metoda ta nie daje gwarancji braku nawrotów pojawiania się znamion w przyszłości. Kolejną bardzo popularną procedurą będzie laserowe usuwanie znamion. Wiązka lasera podczas zabiegu usuwa niepożądany element na skórze. Nie ma tu ryzyka pojawienia się krwawienia bądź powstawania stanów zapalnych. Jest to zabieg wysoce skuteczny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym w postaci kremu.

Jak pielęgnować skórę po niechirurgicznym usunięciu znamienia?

Zaraz po usunięciu znamienia miejsce poddane zabiegowi będzie zaczerwienione, wraz z biegiem czasu zacznie blednąć. W tym czasie na obszarze tym należy zachować odpowiednią higienę. Po wygojeniu się rany warto w miejscu zabiegowym stosować maści, aby nie dopuścić do pojawiania się nieestetycznych blizn.

Czy wszystkie znamiona trzeba usuwać?

Zabiegi usuwania znamion mają podłoże zarówno zdrowotne, jak i estetyczne. Jeśli lekarz na badanu uzna, że dana zmiana na skórze stanowi zagrożenie i będzie mogła w przyszłości przerodzić się w nowotwór, zaleci wykonanie odpowiednich badań i usunięcie znamienia. Jeśli natomiast dane znamię będzie nam przeszkadzało tylko ze względów estetycznych, decyzja o jego usunięciu będzie całkowicie dobrowolna. W celu wczesnego wykrywania raka skóry niezwykle ważna jest samokontrola znamion i regularne badania u dermatologa.

Więcej powiązanych artykułów.
Load More By Nowa Moda
Load More In Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image

Sprawdź również...

SHEIN, Temu i zakupy online – czy zakupy przez internet są etyczne?

Czym jest śmieciowa moda i dlaczego zakupy online wzbudzają tyle wątpliwości wśród wielu m…