strona główna Zdrowie Leczenie ginekomastii – pozbądź się tego krępującego problemu

Leczenie ginekomastii – pozbądź się tego krępującego problemu

8 min. czytania
0
0
310
ginekomastia

Ginekomastia jest problemem, głównie estetycznym, który dotyka wielu mężczyzn. Polega on na powiększeniu okolic piersi, przez co obszar ten może do pewnego stopnia przypominać anatomicznie kobiece ciało. Zazwyczaj bardzo trudno jest pozbyć się takiego defektu domowymi sposobami. Na szczęście cierpiącym z jego powodu panom przychodzi z pomocą nowoczesna medycyna estetyczna.

Poznaj najskuteczniejsze metody leczenia ginekomastii. O komentarz poprosiliśmy ekspertów Bieńkowscy Clinic z Bydgoszczy.

Przyczyny ginekomastii

Żadna skuteczna kuracja, w tym również leczenie ginekomastii, nie może zostać przeprowadzona bez dokładnego rozpoznania przyczyn problemu. W przypadku ginekomastii istnieją dwa podstawowe źródła powstawania defektu.

Tak zwana ginekomastia właściwa polega na rozroście samych gruczołów piersiowych u mężczyzny. Może ona być spowodowana między innymi:

  • zaburzeniami hormonalnymi – tylko niektóre z nich bywają trwałe, wiele jednak ustępuje naturalnie, jak w przypadku wystąpienia problemu u młodzieży w okresie dorastania. Dlatego też raczej nie przeprowadza się leczenia ginekomastii w tak młodym wieku;
  • niektórymi chorobami – w tym między innymi schorzenia nerek, marskość wątroby (szczególnie z towarzyszącą jej niewydolnością), a także schorzeniami tarczycy lub układu nerwowego;
  • spożywanie produktów o działaniu estrogennym – należą do nich przede wszystkim soja oraz chmiel;
  • stosowanie niektórych leków – mogą to być na przykład niektóre leki przeciwwrzodowe, kardiologiczne, przeciwnowotworowe czy psychotropowe.

Dość często jednak zdarzają się przypadki, kiedy ginekomastia właściwa nie ma wyraźnej przyczyna. Mowa wtedy o tak zwanej ginekomastii idiopatycznej – tłumaczą specjaliści z bydgoskiej Bieńkowscy Clinic.

Niekiedy możemy się też spotkać z przypadkiem znacznie prostszym, a więc tak zwaną ginekomastią rzekomą, czasem nazywaną również lipomastią. Polega on na nadmiernym gromadzeniu tkanki tłuszczowej w obrębie klatki piersiowej. Dotyczy przede wszystkim panów z nadwagą lub otyłością.

Sposoby leczenia ginekomastii

Gdy już uda się ustalić przyczyny pojawienia się objawów ginekomastii, na początek należy zająć się ich skutecznym eliminowaniem, oczywiście w miarę możliwości. Jeśli u podstaw problemu leży schorzenie, zawsze powinno się poddać pod opiekę specjalisty, który w miarę możliwości pomoże zwalczyć lub przynajmniej ustabilizować chorobę.

Jeśli przyczyna defektu nie jest znana lub źródłem jest naturalna skłonność do gromadzenia się tkanki tłuszczowej akurat w okolicach klatki piersiowej, dobrym rozwiązaniem mogą być specjalistyczne zabiegi. Dzięki nim pacjent błyskawicznie, a przy tym często trwale, pozbywa się gnębiącego go problemu.

Jednym ze skutecznych rozwiązań leczenia ginekomastii jest interwencja chirurgiczna. Podczas zabiegu specjalista po prostu usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej oraz gruczołowej. Specjaliści Bieńkowscy Clinic rekomendują do tego celu liposukcję N.I.L., która w rozbijaniu tkanki tłuszczowej wykorzystuje infradźwięki. Pneumatyczna głowica wykonuje tu tak zwany ruch nutacyjny, nazywany też czasem ruchem 3D. Dzięki temu zabiegu na ginekomastię pozwala na wyjątkowo szybkie i bezpieczne usunięcie tkanek, bez uszkadzania tych okolicznych. Po dokładnym odessaniu tłuszczu za pomocą cienkich kaniul, chirurg może też wyciąć tkankę gruczołową, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba. Ta metoda leczenia ginekomastii wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a także zastosowaniem środka obkurczającego naczynia krwionośne, aby zapobiec nadmiernemu krwawieniu. Po wykonaniu procedury zakładane są szwy lub specjalne plastry. Rekonwalescencja jest stosunkowo krótka i mało uciążliwa, co dodaje tej metodzie atrakcyjności. Warto jednak pamiętać, że ten sposób leczenia ginekomastii wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Należą do nich:

  • okres ciąży i karmienia piersią;
  • cukrzyca;
  • nowotwory;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • choroby układu krążenia, w tym jego niewydolność;
  • przewlekłe schorzenia nerek i wątroby;
  • niewydolność układu oddechowego.

Po usunięciu problemu w postaci ginekomastii niekiedy zaleca się również zabiegi mające na celu obkurczenie pozostałej skóry. Najczęściej są to procedury oparte na masażu próżniowym, ultradźwiękach czy radiofrekwencji. Zazwyczaj są one całkowicie bezinwazyjne, polegające jedynie na obkurczaniu włókien kolagenowych oraz stymulowaniu fibroblastów do ich produkcji. O najlepszą metodę najlepiej zapytać lekarza.

Leczenie ginekomastii to dla Ciebie szansa na pozbycie się krępującego problemu i uzyskanie wymarzonego ciała? Koniecznie umów się na konsultację ze specjalistą i poczuj się doskonale we własnej skórze.

Więcej powiązanych artykułów.
Load More By Nowa Moda
Load More In Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image

Sprawdź również...

Prezenty świąteczne 2024 – inspiracje z Nowej Mody

Z roku na rok mamy coraz większy dostęp do produktów w internecie, a sklepy prześcigają si…