Detoks organizmu wielu osobom może kojarzyć się z dietą odchudzającą, jednak mają one inne cele. Podczas gdy dieta pozwala nam zrzucić zbędne kilogramy, detoks ma na celu głównie poprawę naszego zdrowia i pozbycie się z organizmu toksycznych substancji. Jak przebiega detoksykacja, jakie przynosi korzyści i co potrzebujemy do jej przeprowadzenia?
Wpływ toksyn na organizm – skąd się biorą?
Toksyny mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie. Codziennie jesteśmy wystawieni na wpływ substancji toksycznych i drażniących – w dużych miastach otaczają spaliny samochodów, dym papierosowy czy smog z pieców grzewczych i fabryk. Jakość żywności w sklepach również z roku na rok się pogarsza – coraz więcej pakowanych posiłków przepełnionych konserwantami, które odkładają się w naszych narządach. Kofeina i alkohol to także substancje zakwaszające organizm. Ponadto podczas smażenia potraw powstają toksyczne dla organizmu substancje, które mogą powodować rozwój choroby nowotworowej. Nadużywanie leków również ma swoją rolę w zbieraniu się toksyn w organizmie.
Nadmiar toksyn może powodować, że czujemy się ociężali, zmęczeni i pozbawieni energii, a często także towarzyszą nam problemy z niestrawnością czy obrzękami. Możemy też zauważyć częste bóle głowy, brak koncentracji czy bezsenność. Zanim zaczniemy szukać chorób i ruszymy po leki do apteki, zacznijmy od najprostszych kroków. Detoks organizmu to proces, który można przeprowadzić samemu, bez dużych nakładów pieniężnych.
Jakie toksyny najbardziej szkodzą?
- Metale ciężkie (ołów, rtęć, arsen itd.) znajdziemy w wodzie pitnej, rybach, pestycydach, antyperspirantach, materiałach budowlanych.
- Chlor – ten toksyczny gaz znajdziemy w wielu produktach do czyszczenia, jest również dodawany w niewielkich ilościach do wody pitnej.
- Pestycydy – znajdują się w śladowych ilościach w 50-95% żywności produkowanej na skalę przemysłową.
- Ftalany – związki chemiczne, które wydłużają trwałość zapachów i zmiękczają plastik, znajdziemy w plastikowych pojemnikach i opakowaniach na żywność.
- Pleśń – znajduje się w zanieczyszczonej żywności i na ścianach zawilgoconych pomieszczeń.
- Dioksyny – ponad 95% związków tego typu przyjmujemy, spożywając tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.
- Cukier – znany również jako „biała śmierć”, nie jest może typową toksyną, ale produkty zawierające go bardzo zakwaszają organizm. Polecamy obejrzenie filmu „All that sugar”, który opowiada o oddziaływaniu cukru na ludzki organizm.
Kiedy warto zdecydować się na detoks organizmu?
Decyzję o odtruwaniu organizmu powinniśmy podjąć, jeśli nasze zdrowie i poczucie pogorszyło się w ostatnim czasie, zwłaszcza kiedy żyjemy w pośpiechu i jemy w biegu. Nagromadzone zanieczyszczenia w organizmie kumulują się, często dając objawy w postaci problemów ze strony przewodu pokarmowego, jak na przykład trudności w wypróżnianiu się, zaparcia, wzdęcia i gazy czy zwiększanie masy ciała.
Detoks organizmu polecany jest tym osobom, które borykają się z ciągłym zmęczeniem, sennością i przewlekłym złym samopoczuciem. Oczyszczenie organizmu przyda się także, gdy nasz wygląd nie jest zadowalający – zauważamy u siebie szarą, matową cera, suche i wypadające włosy czy łamiące się paznokcie. Zanieczyszczenie organizmu toksynami objawia się również poprzez nieświeży oddech, nietypowy zapach ciała, ziemistą cerą czy cellulit. Dodatkowym problemem może być trądzik i inne skórne dolegliwości. raz na jakiś czas należy przeprowadzić oczyszczanie organizmu.
Odtruwanie organizmu jest również przydatne dla osób, które skończyły z nawykiem palenia bądź innych używek i chcą szybciej pozbyć się ich pozostałości z ciała. Warto zaznaczyć, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe takie, jak cukrzyca, nadciśnienie czy zaburzenia pracy wątroby czy trzustki powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem takiej decyzji.
Detoks organizmu – na czym polega?
Warto zaznaczyć, że oczyszczanie organizmu nie jest związane z drastyczną głodówką czy kupowaniem wymyślnych produktów o wątpliwej skuteczności i zawyżonych cenach. Przeciwnie, warto kierować się zasadą primum non nocere (przede wszystkim nie szkodzić). Nasza dieta powinna zawierać naturalne, nieprzetworzone produkty i zioła. Powinniśmy w szczególności skupić się na dużej ilości warzyw i owoców oraz dodatku zielonej herbaty i wody z cytryną w ciągu dnia. Taka dieta oparta na prostych produktach przyczyni się do spalenia opornego tłuszczu, poprawy wyglądu skóry i zwiększenia odporności.
Oczyszczanie organizmu – krok po kroku
1. Ruszaj się!
Aktywność fizyczna jest kluczowym aspektem dla zdrowia człowieka – zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy czy depresji, poprawia nastrój poprzez produkcję endorfin, wspomaga spalanie tłuszczu i przemianę materii. Warto zadbać, aby wysiłek trwał co najmniej 30 minut.
2. Zdrowa dieta z eliminacją szkodliwych produktów
W zdrowej, zbilansowanej diecie dużą rolę pełnią produkty bogate w witaminy, minerały oraz błonnik. Powinniśmy wyeliminować więc takie produkty, jak gluten, biała mąka, słodycze, cukier, nabiał, makarony, czerwone mięso czy wędliny. Omijać należy również alkohol oraz napoje z kofeiną – kawę, czarną herbatę czy colę. Detoks organizmu bez wątpienia wymaga determinacji i dyscypliny, warto jednak zbudować zdrowe nawyki na całe życie. Powróćmy do prostej, odżywczej diety!
3. Pomóż swojej wątrobie
Na myśl o grejpfrucie nie jedna osoba skrzywi się, przypominając sobie jego gorzki smak. Jednak wątroba bardzo „lubi” gorzkie smaki i możemy wspomóc ją, jedząc takie produkty, jak grejpfrut, cytryna, jabłka, buraki, kapusta, buraki czy kasza jaglana. Warto również ograniczyć spożywanie mięsa i dodać do jadłospisu kefir, który dobrze wpływa na pracę jelit.
4. Zioła oczyszczające
Natura dała nam wiele „narzędzi” do oczyszczenia naszego organizmu. Idealnie sprawdzą się:
– zielona herbata (źródło antyoksydantów),
– czystek (zawiera polifenole, substancje neutralizujące wolne rodniki; hamuje rozwój stanów zapalnych),
– ostropest plamisty (wspomagający pracę wątroby),
– pokrzywa (mająca właściwości diuretyczne),
– mniszek lekarski (obniża poziom glukozy we krwi, działa moczopędnie, przeciwnowotworowo, poprawia wygląd skóry),
– koper włoski
– skrzyp polny.
5. Odpowiednie nawodnienie
Każdy z nas powinien mieć świadomość tego, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Przyjmowanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie pozwala na późniejsze usunięcie z organizmu bakterii oraz szkodliwych substancji wraz z moczem.
6. Oczyść skórę
Skóra poddana działaniu toksyn może przejawiać skłonności do niedoskonałości, być matowa i ziemista. Warto zatem skupić się też na właściwym oczyszczaniu twarzy i ciała. Peelingi pobudzają krążenie i zapewniają lepsze dotlenienie całemu ciału. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, dobrze jest też wybrać się na seans do sauny.
Efekty detoksu organizmu
Efekty przeprowadzonej detoksykacji organizmu widoczne są bezpośrednio po zakończonej kuracji oczyszczającej lub jeszcze podczas jej trwania. Zauważalna po detoksie organizmu będzie utrata nadmiaru wody i redukcja tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha – w zależności od długości i intensywności trwania diety oczyszczającej, można stracić nawet 2-3 zbędnych kilogramów.
Jakie jeszcze korzyści ma detoks? Najistotniejszy jest fakt, że detoks pozwala na odtrucie organizmu i pozbycie się tych substancji, które powodowały wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, np. bóle głowy, zmęczenie, apatię, alergie, obrzęki czy senność. Dzięki takiej kuracji będziemy czuć się zdrowsi i lżejsi, a także pełni energii i chętni do działania.
Po zakończonym detoksie należy ostrożnie i stopniowo wracać do normalnego trybu życia, nie powinno to oznaczać jednak powrotu do starych nawyków. Po zakończonej detoksykacji spożywajmy na początku warzywa oraz owoce i każdego dnia włączajmy powoli do diety pozostałe produkty spożywcze, np. zboża, mięso, ryby, jaja. Najrozsądniejszą radą jest kierowanie się zasadą 80/20, co oznacza jedzenie w 80% podczas tygodnia zdrowych produktów, a 20% pozostawienia na „małe grzeszki”.
Przechodziliście kiedyś detoks organizmu? Przyniósł oczekiwane efekty? A może macie inne, sprawdzone metody? Dajcie znać w komentarzach!