strona główna Zdrowie 9 przyczyn wypadania włosów

9 przyczyn wypadania włosów

13 min. czytania
0
0
877
Przyczyny wypadania włosów

9 przyczyn wypadania włosów – jakie są powody przerzedzonych włosów? Włosy to ozdoba każdego z nas, jednak największe znaczenie fryzura ma dla kobiet. Z roku na rok rośnie liczba osób zmagających się z wypadaniem włosów. Nie warto jednak sięgać w akcie paniki po suplementy diety – kluczowe jest odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny problemu.

Codziennie tracimy ok. 100 włosów i jest to normalna ilość, o którą nie musimy się przejmować. Jeśli jednak zauważasz zwiększone wypadanie włosów – na ubraniach, pościeli, podłodze – to wskazówka do bliższego przyjrzenia się swojemu zdrowiu.

9 przyczyn wypadania włosów

Wypadanie włosów – cykl wzrostu włosa

Na skórze głowy możemy zaobserwować niezsynchronizowany cykl wzrostu włosa, co znaczy, że w tym samym czasie ludzkie włosy są w 3 fazach wzrostu włosów: w aktywnej fazie wzrostu – anagenie, fazie przejściowej – katagenie oraz włosy martwe w telogenie. Ten cykl wymiany włosów martwych na żywe jest przez to niezauważalny, o ile dzieje się to w niezaburzony sposób, czyli bez obecności czynników patologicznych (niektóre leki, wysoka temperatura, zaburzenia hormonalne, choroby) “sztucznie” zwiększających ilość włosów martwych.

cykl wzrostu włosa

Przedstawiamy 9 najczęstszych przyczyn wypadania włosów.

1. Niewłaściwa dieta

Zazwyczaj zewnętrze objawy, takie jak wypadanie włosów, wynikają z wewnętrznych przyczyn. Niedoborowa, nisko odżywcza dieta, w której przeważają przetworzone produkty prędzej czy później zbierze swoje żniwo i ujawni się w postaci łamiących się paznokci, matowej cery i wypadających włosów. Takie skutki przynoszą również niskokaloryczne diety odchudzające.

Spróbuj zmienić nawyki żywieniowe i w swoich posiłkach zawrzeć więcej warzyw, owoców i ryb. Zdrowe, zbilansowane odżywianie to klucz do pięknych włosów – podobno jesteśmy tym, co jemy! Pamiętajmy, że kluczowe dla silnych włosów są: żelazo, witamina H (biotyna), witamina A, witaminy z grupy B, kwas foliowy, a także krzem, magnez, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Składniki te znajdziesz m.in. w: mleku i jego przetworach, jajach, owocach, warzywach, orzechach, drożdżach, kaszach, wątróbce, rybach, drobiu, czerwonym mięsie.

sposoby na wypadanie włosów

2. Problemy z tarczycą

Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie ogromne znaczenie ten mały narząd ma dla naszego zdrowia – problemy z tarczycą są coraz częściej diagnozowane u kobiet. Niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto to często towarzyszy wypadanie włosów, widoczne osłabienie ich kondycji czy nawet łysienie. Dodatkowo mają negatywny wpływ na nasz metabolizm i poziom energii. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, koniecznie wybierz się do lekarza na badanie poziomu hormonów tarczycy!

3. Stres i przemęczenie

Prowadzisz intensywny tryb życia i stale brakuje Ci czasu? Nie masz chwili na odpoczynek, źle śpisz i miałaś ostatnio dużo stresu w życiu czy w pracy? Ma to oczywiście niemałe znaczenie dla kondycji Twoich włosów! Twój organizm jest niewypoczęty i osłabiony – postaraj się zwolnić, znaleźć chwilę na siebie. Kortyzol, czyli hormon stresu, to wróg nr 1 pięknych włosów – stres piękności szkodzi!

utrata włosów

4. Wypadanie włosów w anemii

Anemia, czyli inaczej niedokrwistość, to kolejna przypadłość, w której dochodzi do zaburzenia funkcjonowania układu czerwonych krwinek, przez co niemożliwie staje się dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do komórek. Może ją spowodować nie tylko przemęczenie czy niewłaściwa dieta, ale często jest to sygnał ostrzegający przed innymi poważnymi schorzeniami.

Objawy łatwo można zignorować, myląc jej objawy ze zwykłym przemęczeniem. Jeśli często czujesz zmęczenie, jesteś blada, odczuwasz zawroty głowy, boli cię głowa lub zauważasz zwiększone wypadanie włosów, koniecznie wykonaj morfologię!

Anemia może pojawić się też u osób na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej, więc upewnij się, że dostarczasz organizmowi odpowiednie ilości żelaza, cynku i witamin z grupy B.

5. Niewłaściwa pielęgancja

Dosyć powszechnym błędem, przyczyniającym się do wzmożonego wypadania włosów i obniżenia objętości, jest niewłaściwa ich pielęgnacja. Częste, chemiczne zabiegi, rozjaśnianie i farbowanie, prostowanie, tapirowanie, suszenie gorącym powietrzem, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do włosów czy zbyt mocne tarcie włosów przy myciu – to wszystko są błędy, które możemy same wyeliminować, aby zatrzymać wypadanie włosów! Przyjrzyj się swoim nawykom i dostosuj pielęgnację do swoich włosów.

6. Choroby skóry głowy

Lśniące, gładkie i piękne włosy osiągniemy tylko wtedy, jeśli nasza skóra głowy będzie zdrowa. Wszelkie przypadłości skóry głowy takie, jak łuszczyca, łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy grzybica są przyczyną wypadania włosów. Zwróć uwagę na swędzenie skóry głowy – to może być ważna oznaka.

7. Wypadanie włosów – łysienie androgenowe

Istnieje kilka rodzajów łysienia, jednak łysienie androgenowe jest najpowszechniejszym z nich. Występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny. Jest to najczęstsza przyczyna utraty włosów i występuje u 70% mężczyzn i 40% kobiet w pewnym okresie ich życia. 

U mężczyzn zwykle występuje cofanie się linii włosów na skroniach (zakola) i łysina na wierzchołku, u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. U mężczyzn często prowadzi do całkowitego wyłysienia, natomiast u kobiet raczej się tego nie spotyka.

W większości przypadków ta przypadłość jest uwarunkowana genetycznie, a głównym czynnikiem powodującym łysienie androgenowe jest testosteron, dokładniej jego pochodna – dihydrotestosteron (DHT).

Jak do tej pory nie została opracowana jedna terapia, umożliwiająca osiągnięcie pełnych sukcesów w przebiegu leczenia. Umów się na wizytę u trychologa lub dermatologa, którzy potwierdzą diagnozę.

łysienie androgenowe

8. Sezonowe wypadanie włosów

Często możemy zauważyć osłabienie stanu włosów i ich wypadanie w sezonie jesiennym i na wiosnę. Warto wówczas wzmocnić włosy, jak i organizm poprzez odżywczą dietę, suplementy i witaminy, a szczególnie witaminę D.

9. Wypadanie włosów – inne choroby

Włosy można określić mianem „papierka lakmusowego” naszego stanu zdrowia. Są wskaźnikiem jakości odżywienia, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, a więc czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost. O istnieniu patologii w organizmie poza nadmiernym wypadaniem, świadczy również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa. Oznacza to, że nawet zwykła grypa może źle wpłynąć na kondycję naszej fryzury.

Co więcej, mieszek włosowy to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie dlatego jakość i ilość włosów odzwierciedla to, co się dzieje w naszym organizmie oraz alarmuje nas o potrzebie zdiagnozowania i eliminacji przyczyny problemu.

Podsumowanie – możliwe powody wypadania włosów:

  • niedoborowa, niskokaloryczna dieta
  • problemy z tarczycą
  • stres i przemęczenie
  • anemia
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy
  • choroby skóry głowy
  • androgenowe wypadanie włosów
  • sezonowe wypadanie włosów
  • choroby wewnątrzustrojowe
  • choroby zakaźne z podwyższoną temperaturą
  • zaburzenia hormonalne
  • genetyka
  • stan zapalny organizmu
  • poród
  • odstawienie antykoncepcji
  • niektóre leki
  • poważne operacje chirurgiczne
  • chemioterapia
Więcej powiązanych artykułów.
Load More By Nowa Moda
Load More In Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image

Sprawdź również...

Buty na jeżowce: co warto wybrać?

A może warto zdecydować się na dobrej jakości buty na jeżowce? W jakim sklepie online możn…