strona główna Moda Design inspirowany niemieckim modernizmem, czyli ponadczasowe obuwie Birkenstock. Dlaczego świat pokochał te proste projekty?

Design inspirowany niemieckim modernizmem, czyli ponadczasowe obuwie Birkenstock. Dlaczego świat pokochał te proste projekty?

7 min. czytania
0
0
130
mamaiizonblack

Obecnie widok klapek Birkenstock na nodze nie wprawia nikogo w osłupienie. Ich prostota i utylitarność to coś, czego pożąda współczesny świat. Inspiracją do stworzenia pierwszych modeli była architektura, a konkretnie – nurt brutalistyczny. Dlaczego Birkeny pokochaliśmy dopiero po latach?

Brutalne inspiracje – buty Birkenstock

Brutalizm to nurt architektoniczny, który wyłonił się w latach 50. XX wieku i rozwijał przez kolejne 20 lat. Za jego prekursora uznaje się francuskiego architekta Le Cobusiera, który jeszcze przed wojną opracowywał podwaliny modernizmu. Brutalizm miał być odpowiedzią na prostotę i sterylność nowoczesnych projektów. Zrywał z koncepcją purystycznych, białych pudełek ze wstęgowymi oknami, wprowadzając awangardową surowość, zróżnicowanie faktur budynków i ich form.

Ten swoisty bunt zainspirował Karla Birkenstocka, który będąc pod wpływem konwencji myślowych swoich czasów, opracował pierwszy model obuwia z łożem korytkowym. W ten sposób otrzymaliśmy model Madrid – klapki o wyrazistej konstrukcji i spójnym wzornictwie. Jednak nowoczesność Karla nie przypadła do gustu konsumentom, którzy w tamtym okresie pozostawali raczej pod wpływem włoskiego stiletto.

Damskie klapki Birkenstock Madrid – model inspirowany brutalizmem

Jak innowacyjne buty Birkenstock zdobyły popularność?

Karl Birkenstock nie poddawał się i w niedługim czasie do oferty marki wprowadził kolejne modele butów utrzymane w podobnej estetyce. W 1964 roku zaprezentował klapki Zurich. Model Madrid funkcjonował głównie jako klapki damskie Birkenstock, gdyż wśród panów noszenie tego typu obuwia nie było zbyt powszechne.

Klapki Zurich zostały wyposażone w zabudowaną, szeroką cholewkę, a ich potencjał szybko odkryli kierowcy i osoby starsze. Buty Birkenstock równie chętnie wybierali uczestnicy protestów! Gdzieś w tle, z roku na rok, tego typu zdrowotne i specjalistyczne obuwie, powoli przechodziło do głównego nurtu w modzie.

Prawdziwą rewolucją okazały się, wprowadzone na rynek na początku lat 70. klapki z dwoma paskami. Mowa tu oczywiście o kultowym modelu Arizona. Karl wzorował się na swoim poprzednim projekcie i „otworzył” klapki Zurich. Wkrótce Arizony trafiły za ocean, gdzie na sile przybierał ruch hippisowski.

Serca dzieci kwiatów podbił zarówno utylitarny design, jak i bliska naturze filozofia marki. Chociaż zdrowotne właściwości Birkenów zostały niedocenione, Arizona stała się najchętniej kupowanym modelem butów niemieckiej marki.

Kultowe klapki Birkenstock Arizona – model ze zdjęcia dostępny w sklepie Zdrowybut.pl

Buty Birkenstock a moda

Karl Birkenstock projektując pierwsze modele butów, kierował się nie tylko brutalizmem, ale i własnymi zasadami, zakładającymi m.in. surowość. Sprawiło to, że Birkeny przez długi czas wpisywały się w anty modę, gdyż Karl nigdy nie podążał za trendami – w kwestii stylu ograniczał się do oferowania wielu wersji kolorystycznych.

Romans marki ze światem high fashion zapoczątkowała linia obuwia premium „1774”, uruchomiona w styczniu 2019 roku. Tworzona jest we współpracy z innymi markami i domami mody, takimi jak Valentino czy Rick Owens. Jak podkreśla Klaus Baumann, szef sprzedaży Birkenstock, moda jest bardzo małą częścią marki, ale proces współpracy jest zawsze interesujący.

Linia „1774” nie polega na nadawaniu Birkenom nowego wyglądu, ale na wymianie kulturowej. Czasami stawia to przed firmą nowe wyzwania, np. zmodernizowanie linii produkcyjnej. Pierwszym krokiem do owocnej współpracy jest zaproszenie do fabryki butów Birkenstock, co zdaniem Baumanna ma zmienić sposób myślenia. Proces produkcji nadal kładzie duży nacisk na pracę ludzkich rąk, co czyni klapki i sandały Birkenctock tak wyjątkowym obuwiem.

Więcej powiązanych artykułów.
Load More By Nowa Moda
Load More In Moda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image

Sprawdź również...

Modowa inspiracja – Iga Świątek

Iga Świątek swoją popularność wykorzystuje bardzo skutecznie, stając się jedną z najistotn…